Nedeljko Žugić, 2

PRAZNIM RIJEČIMA PUSTOŠI SE DUŠA!

Трактат о корупцији : НАРОДНА САЧЕКУША СПРЈЕЧАВА КОРУПЦИЈУ

nedeljkozugic73 | 07 Decembar, 2017 18:13

 

 

Трактат о корупцији 

НАРОДНА САЧЕКУША

СПРЈЕЧАВА КОРУПЦИЈУ  

Још једна смишљена бесмислица је уграђена у Закон о заштити лица која пријављују корупцију, којег је усвојила Скпштина Републике Српске 15. ј уна, а свој параф је ставио и предсједник Републике Српске 23. јуна 2017. године.

Да почнемо од саме дефиниције, шта каже Википедија о корупцији:

Корупција (са лат. цорруптио , у преводу – подмитљивост, поткупљивост, поквареност) подразумева незаконито коришћење друштвеног и државног положаја и моћи ради стицања сопствене користи. Када се користи као придјев ријеч „корумпирани”, дословно значи потпуно сломљено. Ту ријеч је први пут користио Аристотел, а касније и Цицерон који је додао термин мито и напуштање добрих навика.

Држва Босна и Херцеговину је паралисана корупцијом и потпуно је бесудна, са доказаним правилом да мафија има државу која их штити, а обичан човјек нема ништа осим вишка немања.

А , она је ''шампион'' међу бившим југословенским републикама, наводи се у извјештају организације Транспаренцy Интернатионал БиХ.

Присуствовао сам његовој промоцији на Палама 5. децембра ове године у Сали општине Пале. Организатор скупа је ОЕБС у сарадњи са Министарством правде Републике Српске.

Нико од тих који су доносили законе, није анализирао однос права и морала, јер без моралности се ни један правни акт не може одржати.

Узмимо само примјере нестанка фабрика на очиглед раднка и народа. И ко је ту крив? Ја бих рекао заједно су криви вини невини, они који су крали и они који су гледали!

Морал је старија категорија права, али он је у квафкијанском смислу речено такав да га ни стид неће наџивјети. Слушао сам оца који каже: ''Волим када ми из школе дијете донесе украдену оловку него петицу''.

Као непоткупљив свједок срео сам многе п откупљивач е и поткупљеник е.

Да не наводим примјере, отишао бих далеко... Д овољо је навести примјер да банке без фабрка краду будућности и сваком чобану је јасно да је тако. У једном, чак и најмањем граду имате по пет шест банака, а нигдје фабрике и строја за производњу будућности!

 

''Закон штити, не само запослене у јавним институцијама, већ и оне у приватном сектору, истакла је правни савјетник Мисије ОЕБС-а у БиХ Гордана Живковић.

У дискусији су учествовали и начелник оптине Пале и Предсједник СО Пале, Батрић Шекара и моја маленкост која је истакла лошу, непримјењиву пр и мјену Закона у пракси, па чак да ми покажу само три лица која са именом и презименом пријављују корупцију и да ћу направити документарни филм. Узалуд сам рекао и потврђивао да ми ријечи никада нису падале у празно. Медији нису пренијели то што сам рекао и жао ни је што нисам снимао тонски и видео, а имао сам све уређаје за то.

Тај закон, као и сви остали закони усклађен је са међународним конвенцијама и директивама ЕУ. У закону се, између осталог, истиче заштита лица која пријављују неправилности у раду и сумњу на корупцију у доброј намјери у јавном и приватном сектору, уз истовремено прописивање санкција за неистинито и злонамјерно пријављивање...

Дакле, онај ко пријави, до сада је био у илегали, а према том закону он је изашао из илегале и то право на брисани простор, јер мафија има све инструменте заштите, а као прво новац, пред којим падају судске одлуке и тужилаштва, полицијски извјештаји, све па и сама будућност народа, јер су и то украли.

Ови наши правници, који подржа ва ју све системе и владе, као да живе у Платоновој идеалној држави па умножавају законе, којим се још више потврђује безакоње, јер пренормираност доводи до безакоња, али доказује да у сфери друштвеих односа влада диктатрура нереда, боље и исправ н ије ре ћ и диктираног и контролисаог хаоса, од стране владајућих, али и опозиције која не може то да спријечи.

Старо је правило и древна мудрост да најпокварениеј државе имају највише закона.

Зато је овај закон заштитна мр е жа мафији да има државу, а да обичан човјек нема ништа осим свето сиромаштво. Обичног човјека, без заштите, изводе из илегале и стављате на брисани простор оних који имају све и могу све.

У Србији се годишње догоди најмање 374.000 неоткривених случајева подмићивања, а мање од један одсто кривичних д ј ела корупције буде пријављено.

У Републици Српској Кривични закон предвиђа затворску казну од 2 године до 10 година затвора за службено лице које захтијева или прими поклона или друге користи за себе или другог...

Узмимо, као примјер сам ј е д а н у лапидарну н а родну пословицу. У којој је укодирана колективна свијест нашег народа: ''Једно мисли, друго говори, а треће твори (чини)''! Тај морал у троједности обликује се из раног дјетињствава: код уписа у школу, одласка љекару, прибављања којекавих потврда и дозвола у општинским службама, код конкурисања за радно мјесто , полагања испита на факултетима, као и у свим сферама босанско-херцеговачког живота и друштва у коме корупција заузима значајно и истакнуто мјесто.

Опште је познато пр а вило да к ада страни инвеститори дођу у једну земљу, корупција је за њих порез који плаћају криминалцима.

Да се вратимо почтку, шта пише на обрсцу за пријаву корупције?

На обрасцу ''Пријаве корупције'' стоји ''име и презиме'', ''адреса, мјесто, улица и број'', ''број телефона, е-маил'', и то све на име''градоначелник/начелник општине'', а у уоквиреном слободном п р остору за испис (властитом руком) ''пријава корупције'' и'' прилози'' и ''одговор доставити'' лично, поштом, е-маилом, и на крају ''читак потпис подносиоца пријаве'' у мјесту са датумом.

Пријавити корупцију и чекати ефекте, а не имати проблема са личном безбједншћу, још по т писане, је као да ти неко опали шамар, а ти све то пријављујеш њему. Каква смишљена бесмислица од стране власти. То испада овако, још сликовитије, онај коме пријавиш корупцију трчи испред свих вичући ''само што га нисам стигао, само што га нисам стигао'', а сви који трче за њим треба да га стигну и кажу: ти си тај! Доста је трчања и заваравања!

Све то личи на оптужницу за мафију која добро живи од недостатка доказа и корупмирано тужилаштво, судсво, полицију, па и саму власт.

Веће смишљене б е смислице, претворене у закон, нисам видјео у животу.

Један од бившх кинеских усава имао је 36 чланова, а овај Закон 39.

Ш та држи правну норму у кохеретном споју са санкцијама, него моралност. Тога у нас нема. Шта је, зправо закон, него скуп људи под правним нормама. На то би се сваки, па и најнеобразовањи и најпростији човјек насмијао.

К ако да пријавите корумпираним судијама и тузиоцима корупцију? Учинио је то полицијски службеник граничне полиције БиХ, који је открио и пријавио корупцију и организовани криминал. Шта се десило иза тога? Човјек је сатанизован и добијао је сталне пријетње од челних људи граничне полиције БиХ.

Шта су рекли народни посланицу након усвајања Закона о зашити лица која пријављују корпцију:

"Нисам сигуран да ће са овом власти дати неки ефекат", рекао је посланик Бранислав Бореновић новинарима у Народној скупштини Републике Српске, а то је потврдио и Драган чавић, рекавши: "Нисам сигуран да овај закон може пружити институционалну и ванинституционалну заштиту лица која пријављују корупцију".

Министар правде Републике Српске Антон Касиповић сматра да је овај З акон идеалан, добар да заштити оних који желе указати на корупцију.

Касиповић треба да зна да је народ вл а ст инфицирала неморалом и да је тај закон непримјенљив. Био би примјнљив да влада народ, али од тога нема ништа! Народу је власт украла будућност и дала му славу светог сиромаштва. У потпуности је сломила његову моћ, сводећи га само на инстрмент за приручну употребу, када је гласање.

Отуда је овај закон обична к...... даворија или п..... дим! Не зато што није добар, него што је добар, али што га је немогуће примјенити, јер да се примјени највећи политичари и њихви сљедбеници били би у затвору. Одговори на овај свијтлећи упитник се нижу сами од себе: од продаје фабрика до продаје будућности народа!

У којој европској држави радник р ади 10 сати дневно, а послодавац га пријави на радно вријеме од 4 сата? Ко иза тог стоји него државни врх ! Гдје је инспекција рада, ста р аде контрол не службе?

Довољан је примјер како нес т аје наше – народно шумско благо, а то је доказ да шума уопште није више на ро дна , него је политички плијен или власништво тз. извођача радова и приватних дрвопрерађивача са којом шумарска струка и наука немају ништа. Минстар за шумарство, пензонр са 86 година, предсједник надзорног одбора ЈПШ ''Шуме РС'', ради на два факултета и једном предузећу и ту фукцију вуче пет година, а директор шума само фигурира на тој позицији, док у шумама, како сам објаво и доказао још 2004. г одине у књизи ''Виђење унапријед'' влада диктиран и ко н тролисан хаос.

Направо сам чак и документарни филм ''Кр а дљивци будућности или шумак а мафија пустоши шуме'', али никоме ништа... Нико ми за то није дао нагрду, ни Фондови за заштиту средине ни директори филмских фестивала на кјима сам учествовао, само кажу: ''Зар си јо жив''?

Имао бих стотине примјера наизуст, све натопљено а ргументима, без афеката. Но , наш народ више воли једну емоцију која ће му задовљити душу него туце чињеница. Више воли да се сретне са струјним ударом него са чињеницама!

Зато одговорно тврдим да се само народном сачекушом може спријечити корупција.

Истраживао, орјечивао, снимао, монтирао и јавно продуковао на Првој интернет ТВ ''ЉУДИ ГОВОРЕ'',

                                                                                  Недељко Жугић

 

 

Komentari

Dodaj komentar





Komentar će biti proveren pre nego što se objavi.

Zapamti me

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by blog.rs - Design by BalearWeb