PRAZNIM RIJEČIMA PUSTOŠI SE DUŠA!
nedeljkozugic73 | 05 Decembar, 2023 22:02
• Све се издивљачило у култури, као другој човјековој природи, која вришти, боље речи крекеће, као жабе у живом блату малограђанштине, каже Недељко Жугић, књижевник, новинар и продуцент, оснивач и покретач Прве интернет ТВ ‘’Људи говоре’’.
НАРОДНЕ НОВИНЕ: Господине Жугићу, важите као непоткупљив свједок свих предратних, ратних али и послијератних дешавања. Данас је стање у култури алармантно. Ко се бави културом и културном политиком?
ЖУГИЋ: Културом се баве незналице. А ништа горе нема од незнања које је у јаловој акцији. Погледајте само ко су директори Центра за културу, ко ради у министарству за просвјету и културу, ко води и ради у Заводу за уџбенике и наставна средства…Нигдје ни једног правог и доказаног интелектуалца, књижевника или научног радника, све страначки миљеници и слијепи извршиоци онога што им власт нареди. Јер, нема више правила да су на челу наумни људи, већ само политика и политичари, који се грудвају мозговима народа, шишајући га, као овце испод коже, јер више руна нема, док му електродама бурљају по могу, а народ не види да је извршена лоботомија…
НАРОДНЕ НОВИНЕ: Ко води културне манифестације, издавачке куће?
ЖУГИЋ: Полуписмени и необразовани људи, који никада нису написали и направили ни један пројекат, осим неких часних изузетака.
На ‘’Андрићеву стазу’’ зову по четири пута анонимне писце, који су толико горди да се види лажни сјај на лицу њиховог заноса, а у суштини су токсични људи, себељубиви и виде само себе и чују само себе. Што би рекли за вражије људе у Црној Гори – непоменици!
Од Видовданских пјесничких сусрета на Сокоцу, које сам ја изњедрио у рату, направили су све и свашта. Дали су награде чак и Матији Бећковићи, али и потпуно анонимним писцима чија дјела су сумњивог квалитета, али се мјере по броју објављених књига, без правог институционалног вредновања и рецензирања. Нађу спонзоре и штанцају књиге без возног реда, а дивљи издавачи им праве промоције, чак и по Међународном сајму књига у Београду. То се, драги моји у науци зове ‘’супротна интенција’’, или обичним народним језиком речено ‘’прошла задња кола мимо прва’’ или језиком електричара ‘’умјесто фазу, прикопчали су нулу’’.
Ја, који сам стварао Завод за уџбенике и наставна средства, ембрио издаваштва, а касније и у Књижевном фонду ‘’Свети Сава’’, не могу, како је дошао Раде Ристовић, потпуно лаик за издаваштво, да дођем до њега, а објављује књигу своме ујаку Божидру Авлијашу, који није писац, али јесте човјек који хоће да има књигу. Гдје је ту ред вожње?
НАРОДНЕ НОВИНЕ: На конкурсу Министарства просвјете и културе за суфинасирање издавачке дјелатности и културних манифестације сте учествовали, али вас неколико година нема међу одабраним…Шта је у питању?
ЖУГИЋ: У том министарству сједе потпуно неподобни стручни сарадници (обично жене, дјеца неких кључних политичара или њихових породица, познаника, миљеника), који немају ни грама праксе, али ни стручних и методолошких знања, како укалупити културне манифестације и издавачку дјелатност да се одаберу најбољи учесници, односно писци за објављивање њихових књига. Задњи поштен човјек који је био у комисији за одбир тих рукописа је књижевник Ранко Павловић.
Није случајан врисак Бањалучке подружнице да се конкурс поништи, јер није наградио дјела која промовишу савремене умјетничке форме и изразе, која су оригинална и креативна у стилу и језику, већ кич и шунд, који пишу политичари или њима блиску аутори.
Ево, да не буде да сам претенциозан, истргнуће које је став Бањалучке подружнице Удружења књижевника Републике Српске у уломку ‘’Аматерска књижевна муцања’’: ‘’Петнаест угледних књижевника чланова Бањалучке подружнице који су до сада објавили више од 150 књига, ове године је одбијено на конкурсу да би Небојша Радмановић и Верица М. Стошић за објављивање свог "архивског романа" добили 3.500 марака из буџета! Чланови Комисије били су лаки на народном новчанику када су у питању аматерска књижевна муцања и "пројекти" чији су аутори "вилински коњићи". Размишљамо да обзнанимо прекид објављивања у Републици Српској, јер је на конкурсу Министарства књижевност проглашена неважећом’’.
Ни шта додати ни шта одузети, јер све је додато што не треба, као што је и одузето што је требало додати.
НАРОДНЕ НОВИНЕ: Какви су ваши закључци?
ЖУГИЋ: Политичари и њихови послушници у култури би и на божији меморандум ставили ђавољи печат! У живом блату малограђанштине крекећу жабе, као над потопљеном немањићком светињом Ваљевском Грачаницом, а од њихових цријева праве, боље рећи, крпе попуцали културни слој и народу нуде жваке за лудаке…Због тога људи поштени, а посебно истински умјетници, чији осјећај је узвишен до Бога, али и бола, повлаче се… Диктирани и контролисани хаос, као и у шумама Републике Српске (гдје сам главни и одговорни уредник стручног часописа, али смијем то рећи за разлику од мушкараца у сукњама, па чак писати трактате и правити документарне филмове, који се јавно врте на мом каналу ‘’ЉУДИ ГОВОРЕ’’) продубљује живо блато у које смо загазили. Излаза нам нема без револуције, како би рекао мој друг из Козарске Дубице Живко Гога, ловочувар из Козарске Дубице: ‘’Сви смо ми у логору, морамо одлучити да се пробијамо, макар пола изгинуло, другог излаза нам нема’’. Сјајно, зар није узвишено цитирати неке људе који нису књижевници, али носе народни осјећај и пут којим се иде у промјене, а не да живимо прошлост украдене будућности.
НАРОДНЕ НОВИНЕ Је ли то баш тако?
ЖУГИЋ: Још горе, јер политика је свјесно и активно усмјеравање људи у одређеном правцу…У ком правцу нас усмјеравају наши политичари? Само да нас придобију и преваре за још једне изборе, а они су главне звијезде наше пропасти, без икаквог осјећаја одговорности. Имају медије који су гори од црне магије, а и њихова дјелатност је иста. Глуме прогоњене прогониоце и обмануте обмањиваче, прави су сврзињаци, ђавољи људи, којима је култура, као друга човјекова природа, исто што и бесправна сјеча и нагло богаћење појединаца од шуме, док се она масовно суши, као и цвијеће од зла и злих мисли. Да, баш мисли, јер наш генијални научник кроз којег је говорио Дух Свети, Никола Тесла, рекао је ‘’да једна мисао може одредити кретање цијелог космоса’’. Она увјерио сам се у то оставља материјалност свога дјеловања. И сви знају да је тако, јер на снази је диктиран и контролисани хаос, како сам рекао, са непогрешивом социолошко-психолошком дијагнозом: руна нема, шишају нас испод коже!
Говорим то језиком душе, језиком зноја и крви: културом, као и политиком, оговорно то тврдим и имам тону доказа, се баве непоштени и незналице.
Као незасит радник и човјек којем је Бог испунио све жеље, немам не одрађених послова осим да кренем средњом линијом, поведем људе, као некада, и власт и опозицији кажем да нису заслужили гласаче, него штрајкаче који ће им бацити рукавицу у лице, као побједници будућих избора.
Пале, 4. јула 2016.
Недељко Жугић
Stručnoj redakciji za književnost Enciklopedije Republike Srpske
BIOGRAFIJA SA BIBLIOGRAFIJOM
Nedeljko Žugić, pjesnik, romansijer, izdavač i novinar, rođen je 20. januara 1952. godine u Olovu, gdje je završio osnovnu školu (1968), a srednju (1971), Višu socijalnu školu (1978) i visoku - socijalni rad (1982 u Sarajevu. Nadalje se školovao po pravilu ‘‘Koža je ogledalo mozga, kao posvećenik i prosvjetljenik istine, što će naknadno objaviti (opečaćeno djelima)…
Živio je od 1968 do 1995. godine u Sarajevu, a sada živi na Palama.
Radio je u ‘‘Energoinvestu’’ od 1974. do 1992. godine, na raznim poslovima, studirao i pisao uz rad;
Opštini Ilidža 1992 (april, maj, juni), kao urednik lista ‘‘Srpsko slovo’’;
Sarajevsko-romanijski korpus (juli, avgust, septembar), kao urednik lista ‘‘Srpski vojnik’’;
Ministarstvu za boračka pitanja u Vladi Republike Srpske (1993 do juna 1994), kao stručni saradnik za humanitarne poslove;
Zavodu za udžbenike (tada RIZ ‘‘Prosvjeta) i nastavna sredstva Republike Srpske (od juna 1993. do avgusta 1995), kao urednik u izdavačkoj djelatnosti;
Od septembra 1995. do do maja 2000. prvi slobodni umjetnik Republike Srpske, bavio se istraživanjem sociološko-psiholoških fenomena i pojava, govorio svoju monodramu ‘‘Ode, a da nije poginuo’’ i fotografisao učenike sarajevsko-romanijsko-drinske regije (preko 10 hiljada);
Od maja 2000. radi kao glavni i odgovorni urednik Informativno-stručnog časopisa ‘‘Šume’’ u JPŠ ‘‘Šume Republike Srpske’’;
U toku 1993.godine osnivao Udruženje za informativno kulturnu djelatnost ‘‘Sveti Sava’’, a 1998. Književnog fonda ‘‘Sveti Sava’’, (gdje je izdavač i glavni i odgovorni urednik i časopisu ‘‘Glas istoka’’ (od 2008).
Od 2000. godine do 2006. bio je predsjednik Udruženja (ali i osnivač) književnika – Podružice sarajvsko-romanijsko-drinske regije.
U toku 2014. godine osniva Prve internet TV BiH LjUDI GOVORE
Objavio je:
1. ‘‘Samoubica objašnjava svoj slučaj’’ (roman), ‘‘Svjetlost’’, Sarajevo, 1988. godine;
2. ‘‘Baštinski dar’’ (poezija), ‘‘Univerzal’’, Tuzla, 1999. godine;
3. ‘‘Uzlazno padanje’’ (drama), ‘‘Sterijino pozorje’’, Novi Sad, 1999. godine;
4. ‘‘Molitva za mrtve’’ (poezija), RIZ ‘‘Prosvjeta’’, Srpsko Sarajevo, 1993. godine;
5. ‘‘Zbogom Sarajevo’’ (poezija), Udruženje za informativno-kulturnu djeltnost ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 1996. godine;
6. ‘‘Romanijski soneti’’ (poezija), Udruženje za informativno-kulturnu djeltnost ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 1997. godine;
7. ‘‘Ona koje ima’’ (poezija), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 1999. godine;
8. ‘‘Ode, a da nije poginuo’’ (poetsko-filozofska drama), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 1999. godine;
9. ‘‘Pjevljive priče’’ (poezija za djecu), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2002. godine;
10. ‘‘Očevim jezikom’’ (poezija), Zavod za udžbenike i nastava sredstva, Istočno Sarajevo, 2004. godine;
11. ‘‘Viđenje unaprijed – život na brisanom prostoru’’ (dokumentarna hronologoja), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2005. godine;
12. ‘‘Izabrane pjesme’’ (poezija), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2006. godine;
13. ‘‘Roman o Ivani’’ (roman), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2007. godine;
14. ‘‘Sjenke’’ (roman), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2006. godine;
15. ‘‘Pjesnici u đačkom kolu’’ (izbor poezije pjesnika sarajevsko-romanijsko-drinske regije za djecu), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2008. godine;
16. ‘‘Jezikom duše’’ (roman), Književni fond ‘‘Sveti Sava’’, Srpsko Sarajevo, 2010. godine.
Član je Udruženja književnika Republike Srspke i Srbije, Udruženja šumarskih inženjera i tehničara, osnivač Udruženja za informativno-kulturnu djelatnost i Književnog fonda ‘‘Sveti Sava’’ i ‘‘Glasa istoka’’ – časopisa za književnost, umjetnot, nauku i društveni život.
Objavljivao je u ‘‘Oslobođenju’’, ‘‘Našim danima’’, ‘‘Licima’’, ‘‘Životu’’, ‘‘Mostovima’’, ‘‘Stvaranju’’, ‘‘Mladosti’’, ‘‘Energoinvestu’’, ‘‘Životu’’, ‘‘Odjeku’’, ‘‘Književnoj reči’’, ‘‘Književnim novinama’’, ‘‘Oku’’, ‘‘Javnosti’’...
O njegovim knjigama su pisali:
• Majo Otan (Jugo-harakiri Nedeljka Žugića - o romanu ‘‘Samoubica objašnjava svoj slučaj’’, ‘‘Naši dani’’, 1988);
• Vladimur Jagličić (Stihovi slikani užasom - o zbirci pjesama ‘‘Molitva za mrtve’’, ‘‘Javnost’’, 1995);
• Radoslav Samarddžija (Pjesme ratnog užasa - o zbirci pjesama ‘‘Molitva za mrtve’’, Oslobođenje 1994);
• Milanko Vitomir Mali (Sonetna daronosnica - o zbirci pjesama ‘‘Romanijski soneti’’, Oslobođenje, 2000);
• Nedeljko Zelenović (Soneti bola i radovnja - o zbirci pjesama ‘‘Romanijski soneti’’, Oslobođenje, 2000);
• Nedeljko Zelenović (Ženi na putu od ničega do nečega - o zbirci pjesama ‘‘Ona koje ima’’, Oslobođenje, 2001);
• Milenko Stojčić (Lirske epistole Nedeljka Žugića - o zbirci pjesama ‘‘Ona koje ima’’, ‘‘Glas srpske’’, 2002);
• Radoslav Samadžija (Rat nas je sve pobjedio - o poetsko-filozofskoj drami ‘‘Ode, a da nije poginuo’’, ‘‘Glas srpske’’, 2002);
• Nedeljko Zelenović (Oda čovjeku i duši - zbirci pjesama ‘‘Očevim jezikom’’, ‘‘Glas srpske’’, 2004);
• Radoslav Samardžija (Poetski naboj romana - o romanu ‘‘Sjenke’’, ‘‘Gls srpske’’, 2004);
• Tanja Trifunović (Put čudnovate staze srca - o romanu ‘‘Sjenke’’, ‘‘Nezavisne novine’’ 2008);
• Bojana Popadić (U bijeloj sjenci oblaka - o romanu ‘‘Roman o Ivani’’, ‘‘Glas srpske’’, 2007);
• Nedeljko Zelenović (Spasiće nas ljubav i praštanje - o romanu ‘‘Roman o Ivani’’, knjiga književnih kritika ‘‘Lažljivci koji govore istinu’’ Nedeljka Zelenovića, 2011);
• Nedeljko Zelenović (Pisci su lažljivci koji govore istinu - o romanu ‘‘Sjenke’’, knjiga kjiževnih kritika ‘‘Lažljivci koji govore istinu’’ Nedeljka Zelenovića, 2011);
• Željka Domazet (Sjenke rata i rasula - o romanu ‘‘Sjenke’’, ‘‘Glas srpske’’, 2006);
• Saša Šekara (Nebeske suze spasa - o zbirci pjesama ‘‘Izabrane pjesme’’, ‘‘Glas srpske’’, 2007);
• Nedeljko Babić (Poetika u nagonu izviđanja - o zbirci pjesama ‘‘Očevim jezikom’’, ‘‘Oslobođenje’’, 2001);
• Zoran Kostić (Oči duše - o zbirci pjesama ‘‘Očevim jezikom’’, ‘‘Glas srpske’’, 2006);
• Radoslav Samardžija (Moderno literarno djelo - o romanu ‘‘Roman o Ivani’’, ‘‘Nezavisne novine’’, 2007);
• Mihailo Orlović (Veži me tako da mogu da letim - o romanu ‘‘Roman o Ivani’’, ‘‘Glas srpske’’, 2006);
• Radoslav Samardžija (Mozaička poetsko-dokumentarističko-filozofska struktura romana - o romanu ‘‘Sjenke’’, sajt www.svsava.org, 2006);
• Radomir Jagodić (Ljubav Bisere i nauma je Nojeva arka spasa - o romanu ‘‘Jezikom duše’’, ‘‘Glas istoka’’, 2011);
• Petar Aškraba zagorski (U središtu knjige je ljubav - o romanu ‘‘Jezikom duše’’, ‘‘Glas istoka’’, 2011);
• Dušan Zurovac (U znaku traganja - o romanu ‘‘Jezikom duše’’, ‘‘Glas istoka’’, 2011).
Zastupljen je u:
• ‘‘Enciklopediji pjesnika Jugoslavije 1990. godine’’,
• ‘‘Antologiji savremene srpske poezije pjesnika rođenih poslije 1945. godine’’ Vladimira Jagličića i
• ‘‘Nasukani na list lirike’’ (antologiji savremene srpske poezije Bosne i Hercegovine) Anđelka Anušića i Živka Maleševića.
Nagrade:
• Nagrada ‘‘Slovo gorčina’’ (1981 i 1982),
• Gordanino proleće (1980),
• Plaketa ‘‘Pjesnik - svjedok vremena’’ za knjigu ‘‘Ona koje ima’’, 2002.,
• Plaketa ‘‘Svetosavlje’’ Trebinje, 2003.,
• Istina o Srbima (Gradiška),
• Književne zajednice ''Jovan Dučić'' za najbolju pjesmu u 2002. godini,
• Povelja Vidovdanskih pjesničkih susreta za rukopisnu zbirku pjesama ‘‘Zbogom Sarajevo’’ 1996.,
• Povelja Književnog fonda ‘‘Sveti Sava’’ za najbolju knjigu na temu ljubavi za roman ‘‘Roman o Ivani’’, 2009.
Projekti:
''Prvi festival guslara Bosne i Hercegovine'', Ilijaš 1991. godine,
‘‘Vidovdanski pjesnički susreti’’ u Sokocu (od 1993 godine),
Udruženja za informativno-kulturnu djelatnost i Književnog fonda ‘‘Sveti Sava’’ (objavilo je 55 knjiga raznih žanrova i raznih autora),
Ratnih izdanja knjiga i novina u Republici Srpskoj (‘‘Srpski vojnik’’ - kasnije ‘‘Srspka vojska’’, ‘‘Rat u pjesmi’’ – prva štampana knjiga u ratu 1993. godine i prvih štampanih izdanja u RIZ ‘‘Prosvjeta’’ – sada Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva),
‘‘Književnici zajedno’’,
‘‘Knjižvnici sa prirodom’’,
‘‘Pjesnici u đačkom kolu’’ (antologija pjesnika za djecu sarajevsko-romanijsko-drinske regije),
Informativno-stručnog časopis ‘‘Šume’’,
‘‘Glas istoka’’, časopis za književnot, umjetnost, nauku i ruštveni život,
‘‘Đurđevdnski krst na Romaniji’’ (humanitarna akcija)
‘‘Alter-ego’’ (centra za ličnu, bračnu i porodičnu problematiku) i mnogih nevladinih organizacija koje su uticale da se ‘‘skinu’’ sankcije opštinama u Republici Srpskoj, sprečavao sukobe, kao što su pobune vojske, kao i drugih pobuna na relacijama koje nisu za javnost.
Piše filmske scenarije (‘‘Druga ruka’’, ‘‘Čuvari predsjednika’’, ‘‘Nema pare bez omare’’, ‘‘Miljacka - rijeka života i smrti’’, ‘‘Život na rukama’’...)
Istražuje sociološko-psihološke fenomene i pojave.
Objavio je traktate jasne do bola: ‘‘Rat mitova’’, ‘‘Kraj trojedne Bosne i Hercegovine’’, ‘‘Kolektivna smrt naroda’’, ‘‘Čovjek je uzrok haosa’’, ‘‘Ko je grobar Srba u BiH’’, ‘‘Kome treba ovakva policija’’, ‘‘Nikolino samo(ubistvo)’’, ‘‘Nepotpisani pečat istine’’, ‘‘Šumska mafija pustoši šume’’,’’Nestanak šuma je krađa budućnosti’’, ‘‘Balvan pukao od opterećenja’’, ‘‘Rat filmskom industrijom’’, ‘‘Neka književnika makar nikome ne trebali’’, ‘‘Samouništenju naroda prethodi kriza kulture’’, ‘‘Sebi fabrike – narodu višak nemanja’’, ‘‘Nestala je krivina udesno’’, ‘‘Infektivan jezik mržnje’’, ‘‘Prodaja Srebrenice’’, Sodoma i gomora’’, ‘‘Splav koji prokišnjava’’, ‘‘Medijski linč SDS-a’’, ‘‘Nekažnjeni čitač budućnosti’’, ‘‘Pođi-stani-odustani’’, ‘‘Prosjački štap za odlikovane’’, ‘‘Upozorenje Srbia na zle sile’’, ‘‘Višegrdska staza – od svjetske manifestacije do prvatizacije’’, ‘‘Lažljivci koji govore istinu’’, ‘‘Žive rane peku, a srce ne puca’’, ‘‘Vladavina diktature nerada i nereda’’, ‘‘Proizvođači prošlosti – kradljivci budućnosti’’, Najezda loših pisaca’’, Sa Titom energija zablude, poslije Tita strah od budućnosti’’, ‘‘Pazi se, prisluškuju’’, ‘‘Svijest pala u nesvijest’’, ‘‘Infektivan jezik mržnje’’, ‘‘Duhovi zlobe’’, ‘‘Da te nema trebalo bi te izmisliti’’, ‘‘ Banke bez fabrika kradu budućnost’’, ‘‘U svetom siromaštvu vlast čeka narodna sačekuša’’, ‘‘Da te nema trebalo bi te izmisliti’’, itd.
Adresa:
Romanijska 87
71420 Pale
e-mail: nedeljko.zugic@gmail.com
http://nedeljkozugic.blog.rs/
Telefoni: +387 (0)57 226-538, +387 (0)65 543-983
« | Decembar 2023 | » | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |